Fínsku saunu predstavuje kabína vyrobená z odolného dreva vo vnútri s elektrickými pieckami alebo pieckami na drevo, ktoré fungujú na báze telesa s priamym vykurovaním a niekedy naviac vybavené zvlhčovačom vzduchu. Súčasťou saunových pecí sú kamene, ktoré sa polievajú vodou. Slúžia ako akumulačné medium pre tepelnú energiu. Polievaním kameňov vodou sa zvyšuje vlhkosť v saune.
Nechýbajú drevené ležadlá zabudované v rôznych výškach, rohože, teplomer
s vlhkomerom a saunové svetlá s krytom a niekedy ďalšie doplnky.
Fínske sauny do exteriéru aj interiéru robíme na mieru pre každý dom, byt, súkromný či komerčný wellness, alebo Vám dodáme komponenty pre ich svojpomocnú výstavbu.
Reakcia tela na fínsku saunu
Telo reaguje na vysokú teplotu roztiahnutím krvných ciev v koži (po saunovaní je niekedy vidieť začervenanie kože) a vylučovaním potu. Tep krvi sa zvýši asi o 50 percent, zvýšený krvný tlak zásobuje potné kapiláry dostatkom materiálu a rozdeľuje teplo z kože dovnútra tela.
Vzhľadom ku krvnému tlaku spôsobia zmeny krvného obehu určitú úpravu najprv na vyššiu alebo nižšiu hodnotu. Vo fáze ochladenia sa majú zvýšené teploty tela znížiť opäť na pôvodné hodnoty.
Pritom sa znovu zvyšuje obsah kyslíka v krvi. V dôsledku striedania studeného kúpeľa a teplého saunovania sa urýchľuje obnovenie pružnosti ciev v koži.
Keď sa pociťuje pôsobenie tepla fyzicky a psychicky ako uvoľnenie, potom aplikácia ochladenia spôsobí pocit osvieženia a vytvorí vo vegetatívnom nervovom systéme a v dôležitých nervových orgánoch výkonné impulzy, ktoré sa môžu označiť ako upokojujúci stres.
Prospešné účinky fínskych sáun
Všeobecne má fínska sauna veľmi prospešné pôsobenie na telesné orgány, systém krvného obehu a hospodárenie tela s vodou. Zvyšuje sa odplavovanie odpadových látok ako aj pripravenosť organizmu brániť sa proti infekciám.
Veľmi priaznivým javom je, že pri potení odíde z tela veľa škodlivých látok z kožných pórov.
Ak lejeme na horúce kamene vodu (vhodnejšie je vždy teplá voda), vdychujeme paru, ktorá zvlhčuje dýchacie cesty a pomáha ich prirodzenému čisteniu.
Ďalším veľkým rozdielom je teplota, na ktorú oba typy sáun zvýšia teplotu okolitého vzduchu. V prípade suchej fínskej sauny sa totiž jedná o hodnoty okolo 85 ° Caž 110 ° C. V prípade zvlhčovania vodou sa zvýši vlhkosť vzduchu a zníži teplota, vtedy hovoríme o tzv. biosaune.
Príďte si ku nám nezáväzne a zadarmo vyskúšať kvalitu našich finských sáun a bio sáun.
Povrchy a referencie fínskych sáun
Severský smrek
drevo sa líši od tuzemského smreku svojou trvanlivosťou a väčšou hustotou, ktorá zamedzuje roneniu živice
Kanadská borovica Hemlock
má rovnaké vlastnosti ako škandinávsky smrek, navyše však oplýva výraznou prioritou – je bezsuková. Ďalej odoláva tvoreniu a množeniu mikroorganizmov
Ušľachtilý céder
tretí najpoužívanejší materiál je drevo s rôznorodou farebnosťou a prírodnou arómou
Africká vŕba Abachi
obľúbený materiál, z ktorho sú tvorené lavice, opierky a ďalšie súčasti sauny, ktoré prichádzajú do styku s ľudskou pokožkou. Drevo Abachi totiž vyniká nízkou tepelnou vodivosťou (teda nepáli), dlhou životnosťou a je opäť bezsukové